Možno aj vy máte doma psíka, ktorý svoje najkrajšie roky života strávil s vami, no teraz je už starý a unavený. Nevládze toľko behať, celkovo je pomalší, sem-tam ho trápia boľavé kĺby. Navyše sa objavujú ďalšie zdravotné problémy, ktoré robia starosti nielen jemu, ale aj vám. Pomôžte svojmu psíkovi prežiť ešte peknú jeseň života. Prečítajte si, čo potrebuje starý pes a ako vyriešiť najbežnejšie problémy, ktoré starnúce zvieratká sprevádzajú.
Staroba je súčasťou života aj u psíkov
Či už sa nám to páči alebo nie, šteniatka vyrastajú na dospelé psíky a tie zase časom zostarnú. Tento proces neovplyvníme, no našou úlohou zostáva postarať sa, aby aj v pokročilom veku mohol náš štvornohý kamarát viesť plnohodnotný život. Najľahšie to dosiahneme tak, že budeme vnímaví na jeho potreby a vhodným spôsobom mu pomôžeme zdolávať úskalia staroby.
Jedným z najvýraznejších ukazovateľov pokročilého veku psa je únava. Tak, ako je pre šteniatka príznačné, že sa chcú hrať, objavovať svet a všetko skúmať zúbkami, starý psík sa správa práve naopak. Na znížení záujmu o okolie môže mať výrazný podiel aj zhoršenie funkcie zmyslových orgánov, predovšetkým zraku a sluchu. Neochota k pohybu zas môže byť vyvolaná boľavými kĺbmi, nechutenstvo zhoršeným stavom chrupu. Preto je na mieste venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o zuby.
Typické znaky staroby u psa
Prvé príznaky starnutia u havkáčov prichádzajú pomaly a nemusíte si ich hneď všimnúť. Patria medzi ne najmä:
- znížený temperament psíka
- depigmentácia srsti v okolí očí a papuľky
- celková zhoršená kvalita srsti
- zvýšenie rizika obezity
- časté ochorenia srdca, obličiek
- endokrinologické a onkologické ochorenia, u psov ochorenia prostaty, u sučiek zápaly maternice
- inkontinencia
Starostlivosť o starého psíka
Ako každé obdobie života, aj staroba psa má svoje špecifiká. Aby ste psíkovi uľahčili, je dôležité prispôsobiť sa zhoršujúcim sa fyzickým a mentálnym možnostiam svojho starnúceho kamaráta. To zahŕňa nielen úpravu jedálnička, ale aj zvýšenú pozornosť venovanú zdravotnej starostlivosti. Napríklad psíkom chovaným v byte, ktorí vo vyššom veku trpia inkontinenciou, zabezpečte plienky pre psov, ako aj pravidelnú veterinárnu kontrolu ich zdravotného stavu.
Niektoré staršie psíky sa s postupujúcim vekom stávajú netrpezlivými až podráždenými. Nemajú radi zmeny, napríklad zmenu prostredia alebo zmenu v zaužívaných zvyklostiach. V prvom rade je potrebné vylúčiť prípadný zdravotný problém, ktorý by sa na takomto správaní mohol podieľať. Následne je vhodné psíkovi zabezpečiť pokoj a minimalizovať rušivé podnety, ktoré by mu mohli prekážať.
Pes – senior potrebuje určité zmeny v jedálničku
Spomaľovanie metabolizmu u starších psíkov spolu so znížením pohybovej aktivity môže mať za následok nežiadúci nárast hmotnosti. Nejde len o estetický problém, pretože obezita vplýva veľmi negatívne na celý organizmus. Aby ste tomu predišli, odporúčame rešpektovať určité zásady pri kŕmení.
Ideálne krmivo pre psov v pokročilom veku by malo byť ľahko stráviteľné, so zníženým obsahom kalórií. Podľa toho, či psík trpí nejakým ochorením, je vhodná priamo prispôsobená diéta (obličková, pečeňová a podobne), resp. podávanie špecializovaných krmív. Strava by mala byť bohatá na vitamíny, minerály i antioxidanty. Psíkom s preriedeným chrupom podávame mäkké krmivo, ktoré nebudú mať problém prijať a stráviť.
Nezabúdajte na primeranú aktivitu
Hoci sa psíkovi už nie vždy chce, trvajte na pravidelných prechádzkach. Nejde o žiadne dlhé alebo náročné túry, tie si v prípade psích seniorov radšej odpustite. Pomalé prechádzky na vodítku alebo na voľno na kratšie vzdialenosti psíkovi pomôžu udržať si primeranú kondíciu a dobrý zdravotný stav. Zároveň v ňom nové podnety (pachy, zvuky) môžu prebudiť slabnúci záujem o okolie a povzbudiť tak jeho psychiku.