Potrebu zvukovej izolácie nachádzame na rôznych miestach. V domácnostiach, keď je najmä v bytoch potrebné zbaviť sa hluku od susedov, či zo spoločných priestorov bytového domu, ale aj v priemysle a pod. Rôzne sú preto aj materiály a produkty, ktoré sa na tento účel využívajú.
Odhlučnenie stien a stropu
V rámci domácností sa zrejme najčastejšie riešia zvukové izolácie stien a stropu. V takomto prípade sa kombinujú viaceré nepriezvučné a pohltivé materiály, aby bolo dosiahnuté čo najúčinnejšie izolovanie hluku od susedov a pod.
Takéto zvukové izolácie sa využívajú na izolovanie hluku vznikajúceho v priestore, akým je napr. hlasno pustený televízor, krik, štekot a pod. Skrátka všetko to, čo je bežne príčinou sváru medzi susedmi.
Kročajová izolácia
Čo sa dá ešte v domácnosti zvukovo izolovať okrem stien a stropu? No predsa podlaha pomocou účinnej kročajovej izolácie. V závislosti od typu je možné ju umiestniť pod poter, OSB dosky, parkety, koberec a pod.
Kročajová izolácia však neslúži pre váš komfort. Slúži na to, aby ste kročajovým hlukom (kráčanie, dupot, pády predmetov, posúvanie nábytku) neobťažovali susedov pod vami. Zvuková izolácia stropu totiž nie je na tento typ hluku príliš účinná.
Znižovanie ozveny
Nie vždy sú však problémy s hlukom o tom, že je potrebné izolovať hluk, ktorý preniká do danej miestnosti „zvonka“. Diskomfort môže spôsobovať aj nadmerná ozvena v priestore. Na takýto problém slúži pohltivá akustická izolácia v podobe materiálov, ktoré ozvenu pohlcujú. Môže ísť o neupravené materiály, ktoré sa používajú skôr vo firemnom prostredí alebo dizajnové produkty ideálne aj do domácnosti.
Ďalšie materiály a produkty
Okrem vyššie uvedených základných podôb zvukovej izolácie sú na trhu aj ďalšie produkty vhodné pre špecifické potreby, napr. priemyselné panely, vyrovnávací podsyp, či zvukovo izolačné dvere a pod. Väčšinou však už ide o použitie mimo domácností.
Zdroj obrázka:
Autor: Ihor / Stock.adobe.com